Ulgi podatkowe tylko po dodaniu załącznika

Autorem artykułu jest anna bobak

Pomimo iż większość z podatników ma czas na złożenie zeznania podatkowego PIT do 30 kwietnia 2013 roku, warto już teraz pomyśleć o swoim rozliczeniu, zamiast zostawiać je na ostatnią chwilę.

Jeżeli chcemy skorzystać z ulgi, pamiętajmy o tym, aby wraz z zeznaniem dostarczyć fiskusowi odpowiedni załącznik. Fiskus sam nie odliczy ulgi podatkowej – jest to obowiązek podatnika. Dlatego warto wiedzieć wcześniej, co można odliczyć w rozliczeniu podatkowym i w jaki załącznik należy się zaopatrzyć. Dzięki załącznikom możemy odliczyć ulgę za Internet, za wychowanie dziecka, darowizny na cele charytatywne, ulgę za oddawanie krwi w punktach krwiodawstwa etc.

Resort finansów przypomina, iż jeśli z odliczeń korzysta zarówno mąż, jak i żona, należy wypełnić odpowiednie pozycje podatnik oraz pozycje małżonek. W sytuacji, gdy małżonkowie opodatkowują swoje dochody indywidualnie, załącznik PIT/O wypełnia i dołącza do swojego zeznania osoba korzystająca z ulgi.

Jak pokazują statystyki, najczęściej wypełnianym załącznikiem do PIT jest formularz PIT/O. PIT/O dodajemy m.in. do deklaracji PIT-37, PIT-36 czy też PIT-28. Wśród ulg, które odliczymy poprzez załącznik PIT/O, znajdują się darowizny przeznaczone na cele pożytku publicznego, na cele krwiodawstwa, na cele kultu religijnego. Łącznie suma darowizn nie może przekroczyć 6 proc. zeszłorocznego dochodu.

Poprzez wspomniany załącznik odliczymy też wydatki na cele rehabilitacyjne oraz kwoty wykorzystane na wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Odliczyć można także zwrot nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększyły dochód podlegający opodatkowaniu (w kwotach uwzględniających podatek), jeżeli zwroty te nie były potrącone przez podatnika.

Najczęściej formularz PIT/O wykorzystywany jest to rozliczenia wydatków za Internet. Odliczenie takie nie może przekroczyć 760 zł w roku podatkowym.

Kolejne zastosowanie formularza to odliczenia: kwoty przeznaczonej na kupno nowych technologii; wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE – po raz pierwszy z tej ulgi skorzystamy właśnie w zeznaniu składanym za 2012 rok); ulgi przeznaczonej na wykształcenie albo zatrudnienie uczniów w celu przygotowania zawodowego; składki ZUS wynikające z umowy aktywizacyjnej, która została zawarta z osobą bezrobotną; czy wreszcie ulgę prorodzinną (na jedno dziecko roczny limit wynosi 1.112,04 zł).

Często podatnicy korzystają także podczas składania rocznych zeznań z druków PIT/B oraz PIT/ZG. Pierwszy dotyczy dochodu lub straty z pozarolniczej działalności gospodarczej, drugi osób, które uzyskały dochód za granicą i może on stanowić załącznik do PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.

Pity 2012 – praktyczne wskazówki na temat składania rocznych zeznań podatkowych.

Artykuł pochodzi z serwisu
www.Artelis.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *